ankara web tasarım ajansı

Web Tasarımı Nedir? Web Sitesi Ne İşe Yarar?

Web tasarımı, kısaca dünya çapında online olarak paylaşılabilmesi ve erişilebilmesi için bir web sitesinde yer alan içeriği planlama ve düzenleme sanatıdır.

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı (diğer bir deyişle web sitesi tasarımı), bir sitede yer alan görsel ve metinsel içeriklerin estetik kurallar dahilinde planlanması ve düzenlemesi sanatıdır.

Web tasarım, firmaların yada şahısların belirli amaçları doğrultusunda internet ortamında onları temsil etmesi için hazırlanan tasarımlardır.

Web tasarımı, grafik tasarım alanı ile yakın ilişkili bir konu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde ayrı bir dal olarak çok geniş bir alanı ilgilendirmektedir. Klasik bir grafik tasarımcısı web tasarımı alanında çalışmaya başladığında klasik tasarım anlayışının ve alışkanlıklarının yeterli olmadığını kısa süre içerisinde fark edecek ve bu iş için ayrıca tecrübe edinmesi gerektiğinin farkına varması hiç de zor olmayacaktır. Günümüzde sunulan ve üzerinde çalışılan web site tasarımları, ziyaretçileri yormadan daha minimalist tasarıma, kullanıcı arama motoru dostu olmakla beraber, web sitesini ziyaret edenlerin web sitesinde rahat gezinmeleri için sadeleşme yolunu seçmiştir.

Kaynak: Vikipedi

Web tasarım dinamik yapısı olan, hareketli görselleri ve tıklanabilir butonları olan interaktif web sayfalarının arka planından ziyade dış görünüşü ile ilgilenen hizmetler bütünüdür.

Grafik tasarımdan farklı olarak web site tasarımı içerisinde; grafik tasarımı, yazılımı, HTML CSS ve Javascript kodlamaları barındırmaktadır. Web tasarımın etkili olabilmesi için, çalışmalara başlamadan önce belirli analizler ve planlama yapılması gerekmektedir.

Günümüzde birçok kurum ve şahıs kendisini etkili bir şekilde tanıtabilmek, ulaşılabilirliğini arttırmak için web site tasarımı yaptırmaktadırlar. Web tasarım internet ortamında bir firmanın görünümünü yansıtmaktadır. Buda markalaşma yolunda atılması gereken en önemli adımlardan birisidir.

Marka değeri arttırılarak yapılan çalışmalar hızlı bir şekilde değer kazanmaktadır. Çalışmaların doğru amaca ve doğru kitleye ulaşmasında aynı zamanda sergilenerek reklamların yapılmasında web tasarımı etkili olmaktadır.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, web ortamı üzerinde yer alan sayfalar, metinler ve görsel materyallerin tümünü bir internet ziyaretçisine aktarmaya yardımcı olan dokümanların yer aldığı internet sayfalarıdır. Web sitelerinin tümü bir HTTP veya HTTPS protokolünü kullanarak ziyaretçiye ulaşmaktadırlar. Ziyaretçi internet sayfasına ulaştıktan sonra sitenin ziyaretçiye sunmuş olduğu seçenekler dahilinde işlem meydana getirebilir ve görüntüleyebilir. Bugün internet dünyasında kullandığımız hemen her şey web siteleri üzerinden elde ediliyor ve bizlere kadar ulaşılıyor. Bunu da göz önünde bulundurarak web sitelerinin internetin temel yapı taşlarından birini oluşturduğunun altını çizebiliriz.

Web Sitesi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Peki işletmeniz ve markanız için web tasarımın avantajları nelerdir?

 • 7/24 açık olması sayesinde e-ticaret çözümlemesi olan ve satış yapılan siteler gece gündüz para kazandırmaya devam edecektir.
 • Firmaların aynı şehirde bulunduğu müşteri ile ayrı kıtada bulunduğu müşteriye yakınlığı eşit seviyeye gelecek, coğrafi uzaklığın bir önemi kalmayacaktır.
 • Web tasarımı yaptırmak firma için olumlu bir imaj oluşturacaktır.
 • Firmalar web tasarımı yaptırarak yenilik ve gelişmelerini müşterilerine bildirebilecek, kampanyalarını paylaşabileceklerdir.
 • Basılı materyal şeklinde hazırlanan tanıtım araçlarından kurtularak tanıtım masraflarında ciddi bir maliyet düşüşü yaşayabileceklerdir.
 • E-Ticaret çözümleri ile satış rakamları yukarılara çekilecektir.
 • Arama motorlarında bulunabilecek ve müşteri kazanabileceklerdir.
 • Google’da birinci sayfada çıkarak sektör rekabetine ortak olabilecekler.
 • Güven aşılayacaklar.
 • Satış ve pazarlama gelirleri artacak.
 • Profesyonellik göstergesi olarak algılanır.
 • Başarıya giden yolda anahtar olur.

Web sitesinin önemini özetlemek gerekirse şu ifade doğru olacaktır; “Web siteniz, sizin dijital vitrininiz veya ofisinizdir.”

Kurumsal Web Tasarımını Kime Yaptırmalıyım?

Bir işiniz veya iş fikriniz var. Günümüzde web siteniz fiziki ofisiniz ve iş yeriniz gibidir. Sizi görmeyen ve tanımayan insanların hakkınızda bilgilere sahip olacağı önemli bir tanıtım aracıdır. 7/24 hedef kitlenizin ulaşacağı sürekli açık olan aktif bir dükkan gibidir. Ve bu hedef kitleler sizin potansiyel müşterilerinizdir! Bunun farkındasınız ve bu nedenle web tasarımını kime yaptıracağınızdan kime güveneceğinizden de emin değilsiniz.

Örnek vermek gerekirse: Boş bir arsaya ev yaptırmak istediğinizi düşünün. Nasıl bütün işi sadece bir inşaat mühendisine teslim etmiyorsanız web sitenizi de etmemelisiniz. Evinizin dış tasarımını yapacak kişi mimardır; iç tasarımı bir iç mimara, teknik işleri ise bir inşaat mühendisine teslim edilecektir.

Web sitesi işi de tam olarak böyledir. Tasarımdan yazılıma, kullanıcı deneyiminden SEO’ya, web siteniz için çalışılması gereken pek çok farklı alan vardır.

İster kurumsal ister şahsi web sitesi tasarlatmayı düşünün dikkat etmeniz gereken ilk durum bu yola kimlerle çıkacağınızdır. Bilgisiz ve bu konu hakkında gerekli alt yapıya sahip olmayan bir çözüm ortağı sizin için tam bir hayal kırıklığına ve gerçek anlamda bu işi profesyonelce yapan firmalara karşı ön yargı ile yaklaşmanıza sebebiyet verebilir. Her şeyden önemlisi zaman ve nakit kaybınıza sebep olmasıdır. Bu nedenle bu yola işinde profesyonel bir web tasarım ajansı ile çıkmanızı öneriyoruz.

Web Tasarım Şirketi Nedir?

Web tasarım şirketi (diğer bir deyişle web tasarım ajansı), web platformunda konuşlanan, koşturulabilen, sürdürülebilen hizmetleri ayrı ayrı veyahut bütünleşik çözümler olarak üretebilen şirkettir.

Ücretsiz Teklif Almak İster Misiniz?

Dijital üstünlük, fiziksel üstünlükten 8 kat hızlı ve 15 kat daha ekonomiktir. Sektörünüze özel uzman çözümler için aşağıda ki formu doldurup bizimle temasa geçin.