Hosting Nedir? Web Hosting Ne İşe Yarar?

Web Hosting Nedir ve Ne Amaçla Hosting Kullanılır?

Web hosting ne demek sorusunu yanıtlayalım. Hosting, web sitenizin dosyaları, ögeleri ve içeriğinin depolanması ve bir internet tarayıcısına iletilmesi sürecidir.

  • Bir kullanıcı alan adı yazdığında, bu bilgi sitenizin IP adresi olarak da bilinen bir dizi spesifik IP numarasına dönüştürülür ve sitenizin barındırıldığı sunucu ile bağlantı kurulur.
  • Sunucu daha sonra kullanıcının talebine uygun olarak web site içeriğinizi kullanıcıya sunar. Böylece kullanıcı, alan adınızı tarayıcıya girdiğinde ana sayfanızı görüntüleyebilir.

Hosting; kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz şekilde 7 gün 24 saat 365 gün internet üzerinde yayınlanmasını sağlayan bir web sitesi yayınlama hizmetidir.

Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitenizin içindeki resimler, yazılı içerikler, fonksiyon dosyaları, kısacası web sitesinin yayınlanması için gerekli olan her şey web hosting hesabınızda saklanır. Ziyaretçiler web tarayıcısına sitenizin alan adını yazdığında, sitenize ait dosyaların barındırıldığı sunucuya yönlendirilir. Bir hosting hesabına sahip olmadan, sitenizi web üzerinde yayınlamanız mümkün değildir.

Web Sitesi Açmak İçin Hosting Almak Şart mı?

Bu sorunun cevabını hemen verelim, kesinlikle hosting paketi almalısınız. Hosting paketleri, sitelerinizin tüm internet dünyasında 7/24 ulaşabilir olmasını sağlayan web servisleridir. İçeriğiniz, sattığınız ürün, markanız, hobileriniz, uzmanlık alanlarınız ne olursa olsun milyarlarca internet kullanıcısının yer aldığı bu ekosistemde var olmanın ilk yollarından biri sitenizin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verecek bir hosting paketi sahibi olmaktır.

Neden Hosting Satın Almalıyım?

  • Markanız, firmanız veya projenize ait bir web sitesi açmak, işletmenizin ulaşmak istediği potansiyel müşteri kitlesine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlar.
  • Eğer ürün satışı yapıyorsanız e-ticaret sitesiyle ürün ve hizmetlerinizi daha kolay pazarlayabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • İşletmenize veya projenize özel email hesabı açarak müşterilerinizin kurumsal kimliğinize güven duymasını sağlayabilirsiniz.
  • Profesyonel veya amatör olarak ilgilendiğiniz hobi veya projelerinizi internet sitenizde yayınlayarak yeni insanlara ulaşabilir, projelerinizi büyütebilirsiniz.
  • Kendinize ait blog sitesi açarak insanlara kendinizi tanıtabilir, işinizle veya hobilerinizle ilgilenen insanlara ulaşıp marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.
  • Çeşitli alanlara hitap eden web siteleri (hobi, sanat, blog, spor, ev&bahçe, makyaj vb..) açarak, ziyaretçileriniz üzerinden gelir elde edebileceğiniz reklamlar yayınlayabilirsiniz.